Lidt fra hverdagen
Ja, du undrer dig måske over min tavshed, men den vil der komme mere af fremover. Der er simpelthen ikke altid tid til at skrive lidt om livet herhjemme, for travlheden har det med at tage styringen.
Lige nu fylder killingerne rigtig meget. De kræver deres, men stille og roligt går det fremad. De bliver ældre, lærer nyt og klarer mere selv – men jeg skal da være ærlig og sige, at det også føles som op ad bakke til tider.
På Noel-fronten har vi haft en hård uge. Han var syg næsten hele sidste uge, og nu er han hos sin mor. Vi får ham igen i næste uge, og det glæder vi os selvfølgelig til. Selv har jeg døjet med forhøjet blodtryk, men heldigvis hjælper pillerne. Allergien driller også, og hver gang den slår igennem, virker det som om, den skubber blodtrykket op. Det skal jeg have testet hos lægerne, for jeg har på fornemmelsen, at det hænger sammen.
Torsdag var en af de tunge dage med trykken, hovedpine og en træthed, der slog mig helt ud. I morges var der heldigvis en klar forbedring, og da jeg tog trykket, var det igen dernede, hvor det skal være. Senere havde vi gæster, der kom for at kigge på en killing. Jeg havde købt Kærgården – for jeg nægter at give fuld pris for Lurpak – men midt i maden kunne jeg mærke, at maven reagerede. Det samme sker, når jeg spiser købeis. Jeg tåler simpelthen ikke det mælkefedt. Så når Lurpak er på tilbud i morgen, skal fryseren fyldes op!
Facebook bruger jeg efterhånden ikke ret meget mere. Jeg har slettet en del, for jeg gider ikke have tusind mennesker, jeg alligevel ikke ser eller skriver med. Jeg vil holde det rimeligt privat med de mennesker, jeg faktisk kender, og som kender mig. Sådan vil jeg have det, og det giver mig ro.
Næste uge bliver hård. Vi har Noel, og manden skal på uddannelse fra torsdag til lørdag. Så er det mig, killingerne og afleveringerne i vuggestuen. Noel trives bedst, når han kommer afsted, og en hel uge hjemme på grund af sygdom er ikke godt for ham. Så vi holder fast i rytmen.
I morgen kommer min elskede nevø med sin kone og mit andet gudbarn. Vi skal hygge, spille og spise lidt lækkert. Det er nemmest herhjemme, når jeg også har killingerne – og der er jo rigeligt legetøj, de små kan kaste sig over.
Og så nærmer min kære storebrors fødselsdag sig. Jeg bager et surdejsbrød og kører op til ham, så vi kan spise morgenmad sammen og få en god snak. Vi skal tale om barndommen, som han samler historier til sin bog om, og vi skal også ind på vores rødder og det område, vi stammer fra. Det glæder jeg mig rigtig meget til, for de samtaler giver altid noget helt særligt.
Så ja, der sker meget for tiden. Travlhed, sygdom og små bump på vejen – men også glæde, familie og hygge. Og det er vel i virkeligheden det, livet består af.



